Yarın karar çıkması bekleniyor | DEM Parti’den Kobani Davası’na katılım çağrısı: Yarın arkadaşlarımızın tamamı serbest bırakılmalıdır

DEM Parti Hukuk Komisyonu Eş Sözcüleri Sevda Çelik Özbingöl ile Öztürk Türkdoğan, yarın karar çıkması beklenen Kobane Davası’ı duruşmasına katılım çağrısı yaparak, “Kobani kumpas davası yarın çökmelidir. Tutuklu arkadaşlarımızın tamamı serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı” ifadelerini kullandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hukuk Komisyonu Eş Sözcüleri Sevda Çelik Özbingöl ile Öztürk Türkdoğan, parti genel merkezinde Kobani davasının yarın karar çıkması beklenen 83’üncü duruşmasına ilişkin açıklama yaptı.

“Bir dönemin barış ve çözüm süreci yargılanmak isteniyor. Kürt halkının statüsü yargılanmak isteniyor” diyen Öztürk Türkdoğan, davada soruşturma ve kovuşturma aşamasında çok fazla hukuka aykırılıkların olduğunu  söyledi.

”Mahkeme sanık aleyhine delil topladı”

Türkdoğan, ”Hem emniyette hem de savcılıkta özel bir ekip bu dosyayı hazırlıyor ve sipariş usulü ile tanık oluşturuyorlar. İddianamesi 3 bin 530 sayfa ve kabul edilmesi 7 gün; tatilleri düşerseniz 4 gün de kabul ediliyor. Oysa yemeden içmeden okunsa bile yetişmeyecek. Mahkeme kısacası incelemeden kabul etti ve sanık aleyhine delil topladı. Bu yasak. Öte yandan yargılamayı yapan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi iddialardan 3 sene sonra kuruldu. Doğal yargıçlık ilkesine aykırı” dedi.

”Yarın bir fırsat”

Türkdoğan, konuşmasını “Gerçekten Türkiye normalleşecekse, sorunlarımızı siyasetle çözeceksek, diyalog ve müzakere yolunu açacaksak, konuşarak sorunlarımızı çözeceksek işte yarın bir fırsattır. Kobani kumpas davası yarın çökmelidir. Tutuklu arkadaşlarımızın tamamı serbest bırakılmalıdır” çağrısı ile sonlandırdı.

”Kobani hepimizin davası’

Türkdoğan’ın ardından söz alan Sevda Çelik Özbingöl ise şunları söyledi:

TIKLAYIN | Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da yargılandığı Kobani davasında, 16 Mayıs Perşembe günü karar çıkması bekleniyor

TIKLAYIN-Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davada duruşma ertelendi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x