Sabah’ın dilinin altında ne var: Tarikatlara devlet tokadı

Son dönemde tarikatların lüks yaşamları ve halk içinde tartışmaya yol açan açıklamaları dikkat çekiyor. Hükümete yakınlığı ile bilinen Turkuaz Grubu’na ait Sabah gazetesinde tarikatları işaret eden bir yazı kaleme alındı.

Erhan Afyoncu tarafından kaleme alınan “Osmanlı’nın tarikatlarla ilgili kırmızı çizgileri” başlıklı köşe yazısında Osmanlı döneminde tarikatlara yönelik tutum yazıldı. Tarikatların Osmanlı döneminde devlet tarafından himaye edildiğini yazan Afyoncu, üye sayılarının artması, potansiyel bir tehlikeye dönüşmeleri, idareciler aleyhindeki yorumları ve halkın inancına tesir etmeleri durumunda cezalandırıldıklarını kaydetti.

Afyoncu’nun yazısı okuyucuların akıllarına “Sabah’ın dilinin altında ne var” sorusunu getirirken Afyoncu, padişahların tarikatlara yönelik olumlu tutumunun 3 durumda ortadan kalktığını kaydetti. Afyoncu o durumları şu sözlerle belirtti:

“Birincisi, marjinal dini söylem ve faaliyetler; ikincisi, devlet idaresi ve idarecileri aleyhindeki söz ve fiiller; üçüncüsü, mensuplarının ve güçlerinin artmasıyla ortaya çıkabilecek muhtemel tehlikeler. Söz konusu bu üç durum, devlette bir reaksiyon ortaya çıkarıyor ve bu fiilleri yapanların sürgün veya ölüm cezasına çarptırılmasıyla neticeleniyordu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x