8,5 milyar dolarlık devralmaya engelleme davası

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), moda aksesuarı devi Tapestry’nin rakibi Amerikalı tasarımcı Michael Kors tarafından kurulan Capri’yi 8,5 milyar dolara devralmasını engellemek için dava açtı.

FTC, devralmaya izin verilmesi halinde “anlaşmanın Tapestry ve Capri’nin markaları arasındaki doğrudan birebir rekabeti ortadan kaldıracağını” söyledi.

FTC ayrıca, devralmanın gerçekleşmesi halinde iki şirketin de istihdam ettiği personellerin ücretlerinin düşeceğini ve sosyal haklarının azabileceğini savundu.

BBC’de yer alan habere göre, Tapestry şirketinden engelleme davasına ilişkin “FTC’nin hem pazarı hem de tüketicilerin alışveriş yapma biçimlerini temelden yanlış anlıyor” ifadesinde bulundu.

Tapestry, “FTC bu davayı açarken günümüzün dinamik ve genişleyen 200 milyar dolarlık küresel lüks endüstrisinin gerçekliğini görmezden gelmeyi tercih etmiştir” dedi.

Versace ve Jimmy Choo’yu bünyesinde barındıran Capri ise “bu işlemin rekabeti sınırlamayacağını, azaltmayacağını ya da kısıtlamayacağını” çünkü iki firmanın da “son derece rekabetçi ve oldukça parçalı küresel lüks sektöründe faaliyet gösterdiğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x